Solgar7
Yeniden Canlan

Yaratıcı TVC ön planda, Geleneksel & Dijital kapsamlı tamamı osmanakbay imzasıyla satış rekoru kıran, Effie'lik bir başarı.

Reklamcı / Reklam kampanyasıEffie’ye aday bir satış başarısı, Kristal Elma’ya layık bir yaratıcılık serüveni

“Yeniden Canlan”

Solgar Konkuruna davet edilen Inborn Progressive, müşterinin beklentisi ile osmanakbay’ın yaratıcı fikirleri doğrultusunda tercih edilerek çalışmaya başladı. 10.ayında online kampanyaların başarılı yükseliş grafiğinin yaratmış olduğu güven ile kritik bir görev ile Solgar 7 ürünü mevcut planın öncesine alınarak ilk kez TV yoluyla geniş kapsamlı reklamlar üretmemize olanak sağlayan işimizdir. Orijinal bir fikir olan “Yeniden Canlan” kampanyası, osmanakbay tarafından product & marketing temelinde geliştirilerek hem dikkat çekici hemde akılda kalıcı bir yapıya göre ürünün mesajına da uygun senkronda ilerleyen fikrin doğmasına vesile oldu. Markanın satışına önem verdiği çıtayı kısa bir zamanda yükselen satış hacmine ulaştıran bir kampanya oluşuyla da özeldir. Ayrıca dikkat çekici olan da piyasaların dolar karşısında ciddi düşüş yaşadığı bir dönemde inanılmaz bir satış başarısı ile kampanyanın genel dizaynının çalışır olması osmanakbay’ın geleneksel dünyadaki devrimsel bir dönüm noktasıdır. 

 

Dijital odaklı bir art director iken 2017 yılından bu yana Creative Director olarak bir yandan projeyi sahiplenerek ilk kez deneyimlediği Copywriting, yaratıcı dünya ve fikirler ile köpürttüğü kampanyalar sektörde hızlı öğrenme ve yeteneği sayesinde çalışır fikirlerinin de farkına varmasını sağlamıştır. Böylesi bir fırsat ile de online reklamlarının ardından ilk kez tamamı kendine ait süreçlerden meydana gelen projede TV, outdoor, eczane, sinema gibi alanlara yayılan projede çalışılacak prodüksiyonu seçerek Aralık’18 de çekimleri yapmak üzere Atlantik Film, Node VFX, Basthead, İmaj ile çalışmayı tercih ederek de mümkün mertebede kaliteli bir prodüksiyon olması hedeflendi. osmanakbay tarafından detaylı hazırlanan storyboard üzerinde soru işareti olmadan storyboard birebir olarak hayata geçirildi. 

 

Dijital prelansman süreci ve Tv kanalı lansman süreçlerinden sonra kampanya hızlı tüketim ve hedeflenenin üzerinde ciddi bir başarıya ulaştı.

Behance

Yaratıcı Fikir

Ürünün faydalarını eklemlerden kırılması suretiyle bir heykel metaforu ile kalıpları kırarak yeniden canlandırmak; Solgar ürünlerini açık açık şuna iyidir diyebilmek yasak olduğundan, his ve duygular üzerinden bir konseptin geliştirilmesi Solgar ürünlerinin temel zorluğuydu ve bu zorluğun üstesinden gelmeliydik. Kısaca temel çıkış noktalarım şöyle. Heykel figürü genellikle bir şahsiyeti hatırlama, anma ve onurlandırma gibi saygınlaştırma dilidir. Burda bir insanın sonsuz bir hareketsizliği vurgulanır, bunu içten gelen bir güç diri bir karar ile kırarak hareketin

Felsefe & Slogan ( Gülten Akbay – Gülistan Arık )

Ana Fikri etkili bir biçimde anlatacak paralel bir bağ kurarak felsefi bir tasfir ile bütünleştirebilmek için ” Yaşam Kaliteni Hareket Özgürlüğün Belirler ” olarak belirledim. Slogan ise bire bir mesajı güçlü bir biçimde vurgular ” Yeniden Canlan “.

Sonuç

Projenin yayın süresi dolmadan, Türkiye geneli sinema, açık alan, internet reklam iletişim çalışmaları sonuçları müşterim tarafından açıklanan rakamlar bugüne kadar olan satışların X5 katı olarak ve hızlı sattığı bilgisi içimi rahatlattı. Çünkü yaratıcılık bir risktir ve sadece başarılı olacağına olan inanca sahiptim. Tüm teknik ve kullanıcı psikolojisi olumlu ön görüyordum. Daha da önemlisi doların yükselişi ile reklam bütçelerimiz kesilmişti. Müşteri bu proje ile stokları acil boşaltmalıydı.

Brief’in net olması ve müşterinin yaratıcı bir projeye olan desteği ile hayır demesini göze alarak, sıradışı bir kampanya tasarladım.

Credits

Proje Sahibi: Aynur Nayır
Yüklenici: Inborn Progressive

Creative Director
Creative Idea (Orj.)
Concepting

Storyboard
Head of Copywriter
Graphic Design
Screen & Packshot Design, Animation
Client & Production Communication
PostProduction Direction
by osmanakbay.

Copywriters
Gülten Akbay, Gülistan Arık, Mehmet R. ÖzsaruhanProject Manager / Communication
Özge Büyüktemiz


Production
Atlantik FilmPost-Production
Node VFX

3D/Animation Studio
BastheadVoice Artist
Tardu FlordunSound Studio
İmaj SeslendirmeClient
Solgar Türkiye (ABD Brand)(c) 2019 Kuruçeşme / Türkiye